Bugun...Başkan Özyiğit, çalışmaları yerinde inceledi

Başkan Özyiğit, çalışmaları yerinde inceledi

facebook-paylas
Tarih: 12-08-2020 11:42

Başkan Özyiğit, çalışmaları yerinde inceledi

yenileme projesi kapsamında yapılan çalışmaları inceledi. Başkan Özyiğit, “Bu bölgeyi halkın rahatlıkla vakit geçirebileceği ve alışveriş yapabileceği bir alan haline getireceğiz. Bölgenin tamamı yapacağız çalışma sonucunda pırıl pırıl bir hale gelecek.” dedi.

Yenişehir Belediyesi, Güvenevler Mahallesinde Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Alanya Sokağı ve çevresindeki sokaklar için hazırladıkları bulunan, Mersin’in en yoğun sosyal yaşam alanlarından biri olan ve Alanya Sokağı ile birlikte toplamda 12 sokağı kapsayan yenileme projesine dün başlamıştı.  Proje ile Yenişehir Belediyesi 18. Cadde'nin Dikenliyol olarak bilinen kısmı ile Forum AVM’nin doğusundaki 20. Cadde arasındaki bölgede ve Gazi Mustafa Kemal(GMK) Bulvarı ile 1. Cadde arasında kalan bölgenin tamamında yenileme çalışması yapıyor. Projenin hazırlık aşamasında bölgede vatandaşların görüş ve önerilerini alan Başkan Özyiğit, şimdi de yapılan çalışmaları yerinde inceliyor.

Yap-boz uygulamalar olmasın diye detaylı planlama yapıldı

Altyapı çalışmalarının tamamlandığı sokaklarda vakit kaybetmeden üst yapı çalışmalarına başladıklarını kaydeden Başkan Abdullah Özyiğit, “Öncelikle Toroslar Edaş’a ve MESKİ’ye çok teşekkür ediyorum. Biz göreve gelmeden önce bölgenin yenilenmesi konusunda vatandaşlarımızdan talep almıştık ve burayı yenileceğimizin sözünü vermiştik. Görev gelir gelmez harekete geçtik. Yapacağımız çalışmalardan sonra elektrik dağıtım işletmesi ve su kanalizasyon işletmesi burada bir işlem yapmasın ve bölgede yap-boz uygulamalar olmasın istedik. Burayı düzenleyeceğimizi elektrik dağıtım şirketine ve MESKİ’ye bildirdik. Bilindiği gibi bu bölgede elektrik kabloları çağın gerisinde bir biçimde yer üstünde. Bu elektrik kabloları yer altına indiriliyor. Alanya Sokağı olarak bilinen 1902 sokak ve bu sokağa paralel olan 1903, 1904 ve 1905 numaralı sokaklarda ve çevredeki diğer sokaklarda yani bu bölgenin tamamında çalışma yapmadan önce planı doğru yapmamız gerekiyordu. Harcanan para halkın parası. Yenişehir Belediyesi, MESKİ ve elektrik dağıtım şirketinin de harcayacağı para, halkın parası ve öz kaynak niteliğinde. Dolayısıyla bir planlama yaptık. Elektrik dağıtım şirketi buradaki çalışmaları 2020 planlamalarına dahil edebileceklerini söyledi. Biz de onlara 2020’de sözlerini tuttukları için teşekkür ediyoruz. MESKİ zaten biz planlamayı bitirdiğimiz gibi burada çalışmalarına başladı. Altyapı çalışmaları uzun bir süredir devam ediyor bazı sokaklarda ise tamamlandı. Altyapı çalışmalarının sona erdiği sokaklarda biz de üst yapı çalışmalarımıza başladık.  Bu bölgeyi halkın rahatlıkla vakit geçirebileceği ve alışveriş yapabileceği bir alan haline getireceğiz. Bölgenin tamamı, yapacağız çalışma sonucunda pırıl pırıl bir hale gelecek. Burası sokaklarımızı modernleştirmek adına bizim için bir başlangıç alanı oldu.” dedi.

Özyiğit, “Daha yaşanılabilir, daha mutlu bir Yenişehir’i oluşturacağız”

Alanya Sokağını kuzey-güney yönünde trafiğe kapatacaklarını ancak sokağa doğu-batı yönünde çıkan ara sokakların trafiğe açık olacağını belirten Başkan Özyiğit, “Biz, vatandaşa rağmen bir şey yapmak anlayışında değiliz. Vatandaşlarımızın istemediği bir şeyi yapmayız. Biz sessiz çoğunluğun sesiyiz. Burada hem esnafa, hem bölge sakilerine hem de buraya alışveriş yapmaya gelen vatandaşların görüş ve önerilerini aldık.  Bölgedeki esnaf dernekleri ve muhtarımızla birlikte detaylı bir çalışmamız da oldu. Eksik bir çalışma yapmayacağız. Alanya Sokağını kuzey-güney yönünde trafiğe kapatacağız ama sokağa doğu-batı yönünde çıkan ara sokaklar trafiğe açık olacak. Yoğun bir bölge ve yapacağımız çalışmayla orada bir rahatlama olacak. Sokakta oturma alanları oluşturacak ve aynı zamanda sokağı yeşillendireceğiz. Vatandaşlarımız rahatlıkla nefes alsın istiyoruz. İnsanlar artık kapalı mekanlara girmek istemiyorlar.  Bunun yerine açık alanlarda rahat etmek istiyorlar. Dolayısıyla vatandaşlarımıza bu ortamları sağlamamız gerekiyor. Burada yaptığımız projeyi halkımızın istekleri doğrultusunda hazırladık. Orası yenileyeceğimiz diğer sokaklar için de örnek bir yer olacak. Daha yaşanılabilir, daha mutlu bir Yenişehir’i oluşturacağız. Yenişehir, gerçekten Türkiye’nin en özel şehirlerinden. Yapılan kamuoyu araştırmalarında Yenişehir’de yaşamaktan mutlu olma oranı yüzde 96 seviyesinde. Bu oranı yüzde yüz yapmamız için önümüzde hiçbir engel yok. Halkımız attığımız her adımı hissediyor ve dönüşünü de alıyoruz. Pandemi sürecinde kültürel, sosyal ve sportif faaliyetlerimizde belirli aksamalarımız oldu. Tabi pandemi bir şekilde sona erecek ve kaldığımız yerden devam edeceğiz. Tüm faaliyetlerim artarak devam edecek.” İfadelerini kullandı.

“Proje Alanya Sokağı ile sınırlı değil”

Başkan Abdullah Özyiğit, yenileme projesinin sadece Alanya Sokağı ile sınırlı olmadığını söyleyen ve yenileme çalışmalarının büyük bir bölgeyi kapsadığını söyledi. Başkan Özyiğit, “Hazırladığımız yenileme projesi sadece Alanya Sokağını değil, projemiz 12 sokaktan oluşan bir adayı kapsıyor. 18. Cadde'nin Dikenliyol olarak bilinen kısmı ile Forum AVM’nin doğusundaki 20. Cadde arasındaki bölgede ve Gazi Mustafa Kemal(GMK) Bulvarı ile 1. Cadde arasındaki bölgenin tamamında yenileme çalışması yapacağız. Proje güzel bir sonuç doğuracak Yenişehir’in bir nefes alma alanı olacak. Ama burası ile sınırlı kalmayacak ve yani diğer vatandaşlarımız ‘bizim bölgemizde neden yapılmıyor’ demesin, hem kentsel dönüşüm hem de mevcut alanları yenileme çalışmalarımız devam edecek. Eğriçam Mahallesinde ilan ettiğimiz bir kentsel dönüşüm alanı var orası çok önemli. Oradaki projemiz Sayın Cumhurbaşkanının imzasını belikliyor. Umuyoruz ki kısa sürede başlayacağız. Gerek burada yaptığımız çalışma gerekse de kentsel dönüşüm projemiz kentimiz için çok değerli. Gelincik Tepesi olarak bilenen ve yamaç paraşütü olarak kullanılan alanı Tarım ve Orman Bakanlığından aldık. Orayı da çok güzel bir yaşam alanına dönüştüreceğiz. Onun dışında Emirler Mahallesinde belirlediğimiz bir alanı yine bir yaşam alanına dönüştüreceğiz. Orası da talebimiz doğrultusunda Belediyemize tahsis edildi. Değirmençay’da da biz kamp alanı kuracağız. Yani biz Yenişehir’de doğayla iç içe güzel zaman geçirmeleri için bir çalışmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Çalışmaların kısa sürede tamamlanacağını dile getiren Başkan Özyiğit, “Bugün buradaki esnaflarımızı da ziyaret ettik. Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür diledik ama halkımız son derece anlayışlı ve bilinçli. Hemşehrilerimiz  ‘bir şeyin nimetini almak için onun külfetine katlanacağız. Her şey çok güzel olacak bunu da biliyoruz, bu yüzden bir sitemimiz yok.’ diyorlar.  En kısa sürede arkadaşlarımız da mesai mefhumu gözetmeksizin çalışacak ve buradaki çalışmaları bitireceğiz. Çevreyi çok da rahatsız etmeyecek şekilde bu çalışmaları tamamlayacağız.” diye konuştu.

 
Kaynak: yenişehir belediyesi

Editör: ali yıldız

Bu haber 780 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI