Bugun...


Murat Erki

facebook-paylas
Bana trafikteki duruşunu söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.
Tarih: 30-09-2020 09:35:00 Güncelleme: 30-09-2020 09:37:00


Merhaba. Bu hafta, her gün canımı yakan TRAFİK sorununa teknik bir açıdan yaklaşmayı düşünüyordum. Ancak, bu konuda yazmış çizmiş, bir anlamda meslektaşım sayılan, Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz’ un 8 Şubat’ ta Hürrüyet Gazetesi’ nde yazmış olduğu aynı konudaki yazısından bir bölümü sizlere aktarmaya karar verdim.

“Geçenlerde Yunanistan’dan bir misafirimiz kendi özel aracı ile ziyaretimize geldi. Yıllardır araç kullanan bu misafir, ‘İstanbul’da araç kullanmak için arabanın her tarafında dikiz aynası olması gerekir’ diyerek otomobilini kaldığı otelin parkına çekti ve tatili sürecince her yere taksi ile gidip geldi. Trafik, bir ülkenin medeniyet ölçüsünü gösteren en önemli kriterlerden biri. Aynı zamanda insan kalitesini de gösteriyor. Bir şehir trafiğinde ne kadar Korna sesi varsa o kadar medeniyetsizlik vardır.

Konuyu psikoloji boyutunda tahlil edersek, trafik esnasında bir araç olsun öne geçmeye çalışanlar, diğerlerinin önüne geçmek için şerit değiştirenler, kısacası yol gaspı yapan kimseler, eline fırsat geçtiğinde her türlü yolsuzluğu yapabilecek potansiyele sahip kişilerdir. Trafikten sorumlu bir idareci ya da mülki amir, resmi görev dışında mevcut konumunu trafikte avantaj sağlamak için de kullanıyorsa, mesela geçmemesi gereken emniyet şeridini kullanıyorsa, o kişi de makamını her türlü kişisel çıkar için kullanabilecek potansiyele sahip demektir. Seyir esnasında önündeki aracı geçmek için mazeretsiz olarak sollama yerine sağdan geçen sürücüler, hayatlarının diğer dönemlerinde de muhtemelen kurallara uymayan, sabırsız, aceleci kişilerdir. Bu bireyler fırsatçı tavırları ile hem kendilerine imtiyaz sağlarken, hem de kuralları dikkate almayan tarzları ile toplum normlarını da çoğu kez zorlar. Ayrıca hayatlarının her döneminde hata yapma potansiyelleri ortalamanın üzerindedir. Aşağılık kompleksi olan kişiler, trafikte kurallara uymadıkları zaman kendilerini kurallara uyan kişilerden daha üstün görürler. Başka bir sürücü tarafından geçilmeyi, özbenliklerine yapılan bir saldırı ya da saygısızlık olarak düşünürler. Yaptıkları çılgınca sollamalar, varoluşlarını araç kullanarak göstermeleri dir. Bu kişiler genelde kendilerini başarıları, kariyerleri ve gelişmişlikleri ile kanıtlayamamış bireylerdir.

Sıkışık trafikte bir araç daha öne geçebilmek için diğer sürücüleri sıkıştıranlar, makaslayanlar, sıkışık trafikte sanki kendileri uyanık, diğer kişiler aptalmış gibi emniyet şeridinde seyredenler, önü kapalı olduğu halde, sağdan gelip öne geçmeye çalışanlar başlıca trafik stresi oluşturan unsurlardır.”

Kaynak: Nöroloji Uzmanı Dr.Mehmet Yavuz

 Bu yazı 996 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI